Semiha Berksoy’un eserleri Frieze Masters 2018’de

İlk Türk kadın Opera Sanatçısı ve Ressam Semiha Berksoy‘un 8 eseri Frieze Masters 2018‘de İstanbul merkezli Galerist ve Londra merkezli Vigo Gallery standında sergileniyor. Sergi 7 Ekim 2018 Pazar günü sona eriyor.

Merkezi Nişantaşı‘nda bulunan Semiha Berksoy Opera Vakfı‘nın başkanı Zeliha Berksoy ve genel müdürü Oğul Aktuna da sergide hazır bulundu.

Oğul Aktuna

Aktuna, “Nenem Semiha Berksoy‘un eserleri sadece resim ustalarının davet edildiği Frieze Masters sergisinde Londra‘da sergileniyor. Bu gurur tüm Türkiye‘nin” dedi. Frieze Masters‘da dünyaca ünlü Picasso, Matisse, Leger ve Renoir gibi sanatçıların eserleri de sergileniyor.

Zeliha Berksoy

Semihe Berksoy kimdir?

İlk Türk kadın Opera Sanatçısı ve Ressam Semiha Berksoy, 1910 yılında İstanbul’da doğdu. Yüksek dramatik soprana olarak Ankara Devlet ve Opera Balesi’nin başsolistlerinden olan Berksoy, ‘Mezardan Gelen Mektup’ hikayesinin de yazarıydı. Sanatçı, İstanbul Konservatuarı’nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi Resim ve Tiyatro Okulu’nda eğitim aldıktan sonra, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sesiyle üne kavuştu, Türk ve Avrupa operetlerinde oynadı.

Ulu Önder Atatürk tarafından 19 Haziran 1934 tarihinde takdir edilen Berksoy, ilk Türk operası olan Adnan Saygun’un bestelediği ‘Özsoy’da Ayşim başrolünü oynadı.

Aynı yıl devlet bursuyla gittiği Almanya’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nü birincilikle bitiren Berksoy, 1939’da Richard Strauss’un ‘Ariadne Auf Naxos’ operasında Ariadne rolünü oynayarak, Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera primadonnası oldu.

Türkiye’ye 1940 yılında dönen Semiha Berksoy, Ankara Halkevi’nde, Carl Ebert’in rejisini yaptığı ‘Tosca’ ve ‘Madame Butterfly’ operalarında oynadı.

Il Travatore’ operasındaki rolüyle 30. sanat yılı jübilesini kutlayan Berksoy, Devlet Tiyatrosu’nda da dram bölümünde çeşitli oyunlarda rol aldı. ‘Deli Dolu’ ve ‘Lüküs Hayat’ operetlerinin ilk icrasını da gerçekleştiren sanatçı, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 50. yılında, TBMM tarafından ilk kadın opera sanatçısı olarak “Atatürk Opera Ödülü“ne layık görüldü.

 

Facebook yorumları

Diğer haberler
X