Sezgin Sander’den “Kış Yolculuğu”

Sanatçı, kış aylarında tüm çıplaklığıyla kendisini sergileyen ağaçlara hayranlığını "insan" gerçeği ile buluşturuyor.

Sezgin Sander, Ayşe Takı Galerisi‘nde 24 Şubat 2018‘e kadar açık kalacak “Kış Yolculuğu” adlı sergisini şu sözlerle anlatıyor :

“Kış yolculuğu ağaçların bütün çıplaklıklarıyla kendi gerçeklerini sergiledikleri, paylaştıkları dönem. Kendi olduğu gibi görünme hallerini, sessiz direnişlerini, kendi iç bilgilerine dönüşlerini.  Bu yalın gerçekliğin ortaya konuşuna hayranım. Hangi canlıda bu cesaret var?

İnsan-ağaç ilişkisi çok boyutlu. Ben onları seyrederim; kırılmış, budanmış dallarının peşine düşerim. Bu çalışmalarda bir kış yolculuğu esinlenmesi, akla takılanların çeşitlenmesi, forma, objeye dönüşmesi.
Hiçbir zaman onlar kadar açık seçik olamadan. Kimi kayısı, badem ağaçları reçinelerini sundular. Bütün bulabildiklerim bunlardı. Sonra işlenmemiş kehribarlar sürpriziyle karşılaştım. Çok sevindim. Gene de bütün bu çalışmalar yerine; o kesilmiş budanmış dalları, sarmaşıkları bir mekanda istifleyip seyredelim ve düşünelim derdim. Bize çıplak gerçeklerini özgürce, cömertce sunan ağaçları gözden kaçırmadan”

Fotoğraf : Necati Mumay

Facebook yorumları

Diğer haberler
X