“Sinematik Manzaralar”

Yönetmen Kaz Rahman’ın "Sinematik Manzaralar" isimli sergisi Galeri Eksen de açıldı.

Sergiye yoğun ilgi gösterilirken yönetmen Sinan Çetin de ziyaretçiler arasında yer aldı.

Sinematik Manzaralar, sanatçının son 10 yılda çevrenin, mevsimlerin ve hayallerin renk yansımalarıyla keşfettiği resim koleksiyonundan oluşuyor.

Rahman, farklı şehirlerde geçirdiği vaktin sonucu olarak ortaya çıkardığı çalışmalarında derinlik perspektifi için yeni bir yaklaşım sağlıyor.

O, eserlerinde biçim soyutlaması birbirine karışan ve tuvalden kaçan karışık dalları anımsatarak gözün farklı yönleri keşfetmesini istiyor. Bu organik hareket ile izleyiciyi sürekli olarak akan, boşluklara iten ve çeken dinamik renk kullanımıyla kendini göstermeyi amaçlıyor.

Kaz Rahman, Deccani Souls ve Salaat gibi filmlerin ölçeğini de etkilediğini dile getirmektedir. Tuvalin geniş bir perde olduğunu düşünen ve bir parçanın ucundan diğerine desenlerden yararlanarak görüntüleri soyutlayan sanatçı, “Sinematik bir anlatımı olan eserlerim bulmaca gibi birbirinden ayrılabilir veya birleştirilebilen panellerden oluşur. Gösterilen farklı katmanların arkasındaki , izleyicinin merakını sonsuza dek devam ettirebilir.” şeklinde ifade ediyor.

Tuvaldeki ilginç fırça darbelerini dikkatli bir şekilde yanyana koyarak kargaşaya dönüştürebilmeyi amaçlayan Kaz Rahman’ın “Sinematik Manzaralar” isimli sergisi 9 Aralık 2017 tarihine kadar Galeri Eksen’de görülebilir.

[fancygallery id=”12″ album=”213″]

Facebook yorumları

Diğer haberler
X