Talip Keser’in ilk sergisi : Vertigo

Meltem Aktaş

Uşak‘ta 1990‘da doğan Talip Keser, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü‘nden mezun oldu.

Keser‘in NişArt Galeri Fırın Sokak‘ta açılan ilk kişisel sergisi “Vertigo“, 10 Eylül 2018 tarihine kadar izlenebilecek.

Talip Keser
jestüel fırça darbeleri ve yoğun boya kitleleriyle yüzeyde yarattığı optik yanılsamaları ve zengin renk paletiyle kurduğu kompozisyonlar, serginin ismine yakışır bir etkiyle izleyicilerin takdirini topluyor.

Nesneleri soyut bir dille ifade etmeyi seçen Keser, Action Painting denilen enerjisi ve gerilimi yüksek, oldukça büyük ebatta çalışılmış tuvallerdeki dengeli plastik anlayış ile izleyicide güçlü etki bırakıyor.

Tıp literatüründe Vertigo; etrafınızdaki cisimlerin hareket ettiği ve dünyanın döndüğü hissi yaratan, denge kaybı, şuur bulanıklığı, çift görme gibi semptomları olan hastalık olara tanımlanıyor ve şiddetli baş dönmelerine neden olup gündelik yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Talip Keser‘i de bir dönem hareketsiz bırakan vertigo rahatsızlığı, resim çalışmalarınının da sekteye uğramasına neden oluyor. Keser‘in iyileşir iyileşmez yeniden yaratım sürecinin coşkusuyla ürettiği eserler, bugün ilk kişisel sergisinin ismi ve adeta güncesini oluşturuyor.

Talip Keser soyut ekspresyonist kompozisyonlarında ve Vertigo serisinde öznel duygu deviniminin pentürle yazılmış plastik dilini izleyici ile paylaşıyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X