Tamara Benlioğlu Doğa ve Beton

Tamara Benlioğlu'nun "Doğa ve Beton" isimli ilk kişisel sergisi Nişart Galeri Teşvikiye'de açıldı.

Tamara Benlioğlu‘nun “Doğa ve Beton” adını taşıyan sergisi 11 Mayıs 2018 tarihine kadar Nişart Galeri Teşvikiye‘de açık kalacak.

Kültür & Sanat Editörü Ressam Meltem Aktaş, Benlioğlu‘nun sergisinin manifestosunu şu sözlerle anlatıyor :

“Şehirlerin her geçen gün farklı projelerle betonlaşması, insana dair yaşam alanları ile birlikte, toplumsal dokunun da yok olup, bireyselleşen figürün sanal dünyaya itilişini, gün be gün hepimiz gözlemleyebiliriz.

Ekosisteme yaşam hakkı tanımayan insan, kendi tarım alanları ile birlikte, kontrolsüz büyüyen beton şehirlerde yaşayan günümüz çocukları, doğal yaşama dair gözlemlerini ancak görsel medya, yazılı basın ya da resimlerden, sadece izleyebiliyorlar.

Dönemin tanığı sanatçı, modern çağın insana kattığı yeni bir duyguyu ( Sostalji ) diyalektik resim dili ile ele alır. Tekrar eden geometrik yapılarda hapsolan insanın doyumsuz ihtiyaçlarıyla, felakete sürüklenmiş ekosistem hesaplaşmasında ”ne için, nelerden vazgeçtiğimizi‘ ‘alegorik kompozisyonlarda ortaya koyduğu uzlaşmazlığın altını çizer.

Tamara Benlioğlu mekan ve figür etkileşimi üzerinden,tespit ve önermeleri aynı düzlemde buluştururken ”Doğa ve Beton” serisinde bağlantısal bütünlüğü sorgulamaya davet ediyor”

Facebook yorumları

Diğer haberler