Tanbay: “Yerçekimine karşı koymak zorundayız”

Ben 9 yıl önce pilates ile tanıştım. Ondan önce voleybol oynuyordum. Arçelik Spor Kulübü’nde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde oynadım. Sonra spor içinde kalmayı tercih ettim. Eski antrenörüm sayesinde pilatesle tanıştım ve eğitimlere katıldım.

Eğitimlere katıldıktan sonra dersler vermeye başladım. Burası da yaklaşık bir buçuk sene önce açıldı. Artık kendi yerimizi açmak istedik ve Must Pilates‘i açtık.

“Sadece pilates eğitimi veriyoruz”

İnsanların üzerinde pilatesin yarattığı etkiyi görünce, o tadı almaya başlayınca kendimizi daha çok geliştirmeyi hedefledik. Zamanla insanlardaki vücut değişimlerini gördükçe, onlardan aldığımız dönüşlerle beraber tabi ki işimize daha çok sarılır hale geldik.

Burada sadece pilates eğitimi veriyoruz. Pilates temelli egzersizler yaptırıyoruz.

“İnsanları sağlıklı yaşlılığa hazırlıyoruz”

Pilates bütün egzersizlerle birleşebilen bir egzersiz sistemi. Bütün egzersiz sistemleriyle entegre edilebiliyor.

Aslında vücudunu kontrol edebilmeyi sağlayan bir egzersiz sistemi de denebilir. Bununla birlikte insanları sağlıklı yaşlılığa hazırlayan bir spor.

“Vücut olarak yerçekimine karşı koymak zorundayız”

Günlük hayatınızda yaptığınız masa başı çalışmalar, uzun araç kullanımları, ayakta çalışmalar bunların hepsi postural bozukluklara sebebiyet veren şeyler. Yerçekimine karşı koymak zorundayız, vücut olarak. İskelet sistemimizi ayakta tutan şey kaslarımız ve bu kasların günlük hayatta kullanımı farklı kas dengesizliklerine yol açabiliyor. Bu dengesizleri gidermenin en iyi yolu da pilates yapmaktan geçiyor.

Türkiye jimnastik federasyonundan onaylı ikinci kademe eğitim sertifikanız olması gerekiyor. Bununla birlikte gelişim seminerlerine zorunlu katılım sağlamanız gerekiyor.

“İşini bilen eğitmenlerle yapılması gerekiyor”

Doğru eğitmenlerle, kişiye özel birebir yapılması gerekiyor. Bu kas dengesizliklerini giderdikçe, insanları biraz rahatlattıkça insanlar sürekli gelmek istiyor. Pilatesin popülerliliğini yitirmemesinin sebebi de bu aslında. Birçok egzersiz sistemi hayatımıza giriyor ve bir süre sonra çıkıyor. Ama pilatesi doğru kişiyle doğru hareketlerle yaptıklarınızda vücudunuzdaki değişimi hissediyorsunuz. Süreklilik ve devamlılıkla beraber çok daha faydalı olmasını sağlıyor ve pilatesi bırakamıyorsunuz.

“Mesela şunları yaşıyoruz”

İş seyahatleri oluyor, toplantılar oluyor gelemeyebiliyorlar. Böyle durumlarda vücut hemen o verdiğiniz arayı sizde hissettiriyor. Vücudunuzun tekrar nasıl değiştiğini en iyi kendiniz hissediyorsunuz.

“Egzersiz aralık süreleri çok önemli”

Haftada 3 gün pilates yapmayı öneriyoruz ama önemli olan nokta egzersiz aralık süreleri. Haftada 3 gün öneriyoruz ama en az 2 gün yapılması gerekir. Daha fazla da yapabilirsiniz, 7 gün yapabilirsiniz hiçbir problemle karşılaşmazsınız. Kişinin isteklerine ve vücudunun durumuna da bağlı tabi ki. Sağlıklı bir kişi konuşuyorum bunu.

 

“Kişinin sağlık durumu dersin içeriğini belirliyor”

Bir saat boyunca öğrencilerle birebir ilgilenen bir hoca oluyor. O hocayla kişinin isteklerine ve bizim programımıza göre dersler veriyoruz. İlk önce bir tanışma dersimiz oluyor. Kişiye hayatıyla ilgili, egzersiz geçmişiyle ilgili sorular soruyoruz. Enerjisi uyarsa da derslere başlıyoruz. O derste bizim için önemli olan şey kişinin sağlık durumu. Belinde, boynunda, bacaklarında sakatlıklar olabiliyor, hamile olanlar olabiliyor. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurularak dersleri yapıyoruz.

“Nişantaşı’nda hiç bitmeyen bir müşteri profilimiz var”

Nişantaşı’nda yaşayanlar, Nişantaşı’nda çalışan müşterimiz var. Burada çalışıp karşıda oturanlar var. Onlar içinde bir nevi trafik atlatma yöntemiyiz.

“Bizim farkımız”

Stüdyomuzun konumu çok güzel. Temiz ve aydınlık bir stüdyoya hakimiz ve eğitmenlerimiz kendini güncel tutan, kendilerini geliştirmeye çalışan hocalar. Bizim amacımız buraya gelen müşterilerimizin buradan mutlu ayrılması. Hedeflerimiz arasında insanlara pilatesi sevdirmek de var. Sağlıklı bir yaşlılık geçirmelerini hedefliyoruz.

Biz hizmet veriyoruz. Hizmet verdiğiniz kişinin de her yönünü tolere edebilmeniz gerekiyor. İşinizi seviyorsanız yapabilirsiniz. Birebir hizmet vermek hem enerji işi hem de bilgi birikim ve tecrübe isteyen bir şey.

“Biz size sağlıklı egzersizler yaptırmak için varız”

Biz sizin eğitmenler olarak ne yiyip ne içeceğinize karışmak istemiyoruz. Biz size sağlıklı egzersizler yaptırmak için varız. Bu konuda genel bilgiler verebiliriz. Sabah geliyorsa ufak bir şeyler yemesini, belki bir süt içmesini söyleriz. Sonrasında güzel bir kahvaltı yapmasını öneririz.

Onu söyleyecek olanlar diyetisyenler ve beslenme uzmanlarıdır. Mesela karbonhidrat ağırlıklı beslenmelisin önerisinde bulunursunuz ama kişinin şekeriyle ilgili problemi vardır. Kişiyi forma sokmak isterken kilo aldırabilirsiniz. Biz kişileri diyetisyenlere, beslenme uzmanlarına, doktorlara yönlendiriyoruz. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Bu sebeple pilates eğitimi alacak kişilerin, özellikle eğitmenlerinin bu konudaki eğitim durumlarını sormalarını öneririm. Pilates, işini bilen kişi ile çalışılmasını gerektiren bir egzersiz sistemidir.

 

 

 

Facebook yorumları

Diğer haberler
X