Teşvikiye Sanat Galerisi’nde 35. yıl sergisi

Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergide Bedri Baykam, Cansın Öztürk, Didem Ünlü, Doğan Paksoy, Esma Sürücü, Mahir Güven, Mustafa Özbakır, Mustafa Özel, Nükhet Göldeli, Özge Öner, Saim Erken, Sayat Uşaklıgil, Serkan Şen, Şahin Paksoy ve Zuhal Baysar eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

Sergide konuşma yapan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam: “UPSD sanat ortamındaki kontrolsüz eser dolaşımını ve takipsizliği önlemek amacıyla EPİVERON belgesini geliştirdi. EPİVERON, sanat eserinin pasaportu niteliğinde bir belgedir. Eserin ilk elden çıkış anından itibaren, eserin çalıntı veya sahte olmadığını kanıtlayan, eser her el değiştirdiğinde kaydını üzerine geçiren, eser bir yere gittiğinde kimin sorumlu olduğunu ve ne zaman sahibine döneceğinin kaydını tutan, eserin satış veya telif hakları ayrıysa, bunları netleştiren ve sonuç olarak sanat dünyamıza, sanat piyasamıza bir nebze belirlilik, açıklık ve güvenilirlik kazandırma amacı taşıyan bir girişimdir.” dedi.

Bedri BaykamSergide eserleri bulunan sanatçılar, “Su-Hamam-Arınma” isimli sergilerini şöyle tanımlıyor;

Günümüz insanının geleneğe bağlı yaşam tarzından hızla uzaklaşmasına karşın, gelenek içinde hala var olan “Hamam“ın ait olduğu kültüre göre günlük hayat içinde karşılık bulması insanların su ile olan temizlenme ilişkisinin dışında arınma, rahatlama ve sosyalleşmeyi de beraberinde getiren bir durum.

Kadim kültürlerin yaşadığı coğrafyalarda hamamlar sadece bir yıkanma alanı değil, bunun daha ötesinde sağlık, sosyal yaşam için gerekli bir yer olmuş, insanların inanç ve kültürlerine göre farklılık göstererek günümüze kadar gelmiştir.

Hamam sözcüğü; Arapça Hammam: Banyo, İbranice Hamam: Sıcak olmak sözcüklerinden türemiş ve dilimize girmiştir. Hamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer” olarak tanımlanabilir.

Türklerin toplumsal yaşamında oldukça önemli bir yeri olan hamamların mimari özelliği ile kent dokusu içinde ki yeri çok önemlidir. Özel bir mimari tarza sahip olan hamamların iç yapısında Camegah (soyunma yeri), soğukluk (kurulanma ve peştemal değiştirme yeri) ve sıcaklık (yıkanma, arınma yeri) adı verilen bölümlerden oluşur. Yıkanma ve arınma bölümünde ki kubbe, su ile temizlenen bedenin düşünsel anlamda tanrıya ulaşma isteğinin odaklandığı yer olarak düşünülebilir.

15 figüratif sanatçının yer aldığı su, hamam ve buna bağlı arınmayı irdeleyen sergi 28 Şubat 2019‘a kadar  Teşvikiye Sanat Galerisi‘nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X