Contemporary İstanbul’dan 14. edisyon kutlaması

13 yıldır Akbank ana sponsorluğunda gerçekleşen bölgenin önde gelen sanat fuarı Contemporary Istanbul (CI), yaklaşan 14. edisyonunu 20 Haziran Perşembe günü düzenlediği koleksiyoner daveti ile kutladı

CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve sanat koleksiyoneri Selman Bilal’in ev sahipliğinde gerçekleşen davette, Türkiye’nin çağdaş sanat dünyasının önde gelen isimleri ağırlandı.

Önde gelen çağdaş sanat koleksiyonerleri Çiğdem Simavi, Leyla Alaton, Haro Cümbüşyan, Tony Ventura, Emin Hitay Nezih ve Berrak Barut, Hatice ve Ferit Meriçten, Sarp Evliyagil, Leyla Pekin; Ata Volkan Alp’in de aralarından olduğu kırktan fazla davetli Selman Bilal’in evinde bir araya geldi.

Yaklaşan 14. Contemporary Istanbul kapsamında Istanbul’a davet edilen konuklar: Meksika Tamayo Müzesi Direktörü ve Baş Küratörü, Juan A. Gaitán; Sanat Danışmanı ve koleksiyoner, Patrick Letovsky; Paris Centre Pompidou Kültürel Gelişim Bölümü Yöneticisi, Kathryn Weir; Budapeşte TOBE Galeri Kurucuları, Tomas Opitz ve Beata Pushkas da bu özel davette yer aldı.

Ali Güreli açılış konuşmasında Contemporary Istanbul’un, bölgenin yerel koleksiyonerlerinin de katkılarıyla, güçlü bir pazar haline gelerek çağdaş sanatın yerel ve uluslararası kitleye tanıtılmasına olanak sağlayan bir platform kimliğine bürünmesinde oynadığı rolün altını çizdi.

“Geçtiğimiz hafta, dünyanın en önemli sanat fuarlarından biri olan Art Basel’de birçok sanat profesyoneli ve koleksiyonerle bir araya geldim. Hepsi gelecek aylarda Türkiye’de gerçekleşecek kültürel etkinlikler ve inisiyatifler için oldukça heyecanlıydı. Kengo Kuma tarafından tasarlanan Eskişehir’deki Odun Pazarı Müzesi; Grimshaw Mimarlık ve Vehbi Koç Vakfınca tasarlanan ARTER; Emre Arolat Mimarlık’ın tasarladığı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile beraber; Contemporary Istanbul’un 14. edisyonu ve Nicolas Bourriad küratörlüğündeki 16. Istanbul Bienali İstanbul’a ve Türkiye’ye hareket getirecek. 2021’de ise dünyaca ünlü Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan İstanbul Modern ve Mimar Han Tümertekin tarafından yenilenen Sadberk Hanım Müzesi şehre renk katacak. Tüm bu projeler İstanbul’un kültür ve sanat dokusuna katkı sağlamanın yanında, global sanat kitlesini şehre çekerek bölgeye ekonomik fayda sağlayacak.” şeklinde sözlerine devam etti.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X