“İyilik İçin Sanat”tan Ressam Anka’ya Ziyaret

İyilik İçin Sanat Derneği üyeleri, her hafta gerçekleştirdikleri “Sanat Buluşmaları”nın 208.’sinde, İran asıllı Türk ressam Banu Anka’yı Teşvikiye’deki atölyesinde ziyaret etti

Dernek üyeleri Selin Bozkurt, Handan Aral, Nermin Aşçıoğlu, Zeliha Kavuncu, Yasemin Atatüre, Ayşen Laçinel ve Zeynep Gül Uzunkaya’nın katıldığı ziyarette, sanatçıyla eserleri ve sanatı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

İran’da Başlayan ve Türkiye’de Devam Eden Sanat Yolculuğu

Banu Anka, 1982 yılında Tahran’da doğdu. Eğitiminin ilk yıllarını Tahran’da tamamlayan sanatçı, ailesinin isteğiyle ilk olarak üniversite eğitimine Matematik Mühendisliği ile başladı. Ancak 3. yılında Tahran Güzel Sanatlar Akademisine gitmeye karar veren sanatçı, 2009 yılında mezun oldu. Toronto ACS Akademi “Resim ve Sanat Tarihi“ sertifika programına katılan Banu Anka, Prof. Dr. Ergin İnan’ın tez danışmanlığında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı.

Doğu Mitolojisiyle Çağdaş Sanata Bir Bakış

İran’da yaşadığı yıllar boyunca açtığı kişisel sergilerin yanı sıra birçok karma sergiye katılan Anka, son beş yıldır İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. 10 hat ve kaligrafi’ de yapan sanatçının resimlerinde hem ülkesi İran’a ait kadim kültürden izler görmek hem de bu izlerin çağdaş uygulamalarını gözlemlemek mümkün. Eserlerinde yarattığı dengeli ve güçlü doku, desenleri ve figüratif yorumları desteklerken, renk ve formla ortaya çıkan kompozisyonlar insanın çevresiyle ilişkisine odaklanıyor. İzleyicinin kendini tuvalde ona dikkatlice bakan gözlerle özdeşleştirmesine ve o gözlerden bakmasına ön ayak oluyor.

Banu Anka’nın “The Glance” isimli Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 8 Şubat-3 Mart tarihleri arasında Zorlu PSM Sergi Salonu’nda izleyiciyle buluştu. Banu Anka, sanat çalışmalarına Teşvikiye’deki atölyesinde devam ediyor.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X