“Kadim” Karma Hat Sergisi Biriz Art Project’te

Hoca Hattatlar ve Ali Toy, "Kadim" isimli Karma Hat Sergisi Biriz Sanat Galerisi’nde açıldı.

Küratörlüğünü Sanat Tarihçisi Mert Yüksel’in üstlendiği sergide, Ali Toy’un sanat hayatının son 30 yılı içerisinde üretmiş olduğu, her döneminden 30’u aşkın ta’lik, celi ta’lik, ma’kıli, kufi, modern, sülüs yazı çeşitlerinde yazmış olduğu eserleri yer alıyor.

Sergide aynı zamanda Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin en değerli hattatlarından Hüsameddin Zerrinkalem, Kamil Akdik, Mehmet Nuri Sivasi, Macid Ayral, Kamil Ülgen, Hamid Aytaç, Emin Barın, Ali Alparslan, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu ve Fevzi Günüç’ün eserleri sanatseverler ile buluşuyor. Sergideki eserler 16.y.y.’dan günümüze kadar tarihleniyor.

Sergi, ismini; başlangıcı olmayan, eski zamanlara ait, eşsiz manalarına gelen Kadim kelimesinden almıştır. Kadim kelimesi, aynı zamanda el- Kadim olarak da Allah’ın kadim varlığının ebedi olduğunu da anlatan esmalarından.

Türk hat sanatında, Ali Toy’un klasik yazı üslubunu terk etmeden oluşturduğu yenilikçi istif ve yazı tasarımları Türk hat sanatını ve Ali Toy’u geleceğe taşıyacaktır. Ali Toy’un hattında tasarımlar sade ancak hatların ifadesi ve etkisi izleyicisi karşısında güçlüdür. Ta’lik yazıyı en güçlü şekilde ifade eden yaşayan hattatlarımızdan.

Ali Toy kimdir?

Yüksek Mimar olan Ali Toy, 1960 yılında Kütahya’da doğmuştur. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olup, YTÜ’de yüksek lisans yapmıştır. Hat sanatıyla öğrencilik yıllarında tanıştı.

1985 yılında hocası Ali Alparslan ile tanışıp 1988 yılında hocasından ta’lik hattan icazetini aldı. Birçok sergiye katılan Ali Toy, IRCICA’da uluslararası 6 ödül kazandı.

2017 yılında “Modern mimari ile hat sanatını aynı güzellikte buluşturmayı başarması, tasarımlarındaki kendine has yalın, etkili ve dengeli üslubuyla geleneksel hat sanatımıza bir bakıma yeniden can suyu vermesi'” sebebiyle ‘Geleneksel Sanatlar’ dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X