MAJİ’de tarihi buluşma

Ceylin Gür / NisantasiHaber.com

İstanbul’un kültür ve sanat hayatına düzenledikleri birçok sergiyle katkıda bulunan Gaye Donay’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı MAJİ Luxury Art Gallery & Event, bu kez tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Ülkenin sanat ortamına değer katan ve Türkiye’yi uluslararası sanat platformlarda temsil eden önemli Türk sanatçılar, üç katlı sanat merkezinde tarihte ilk kez bir araya geldi.

Uzun yıllardır bir araya gelemeyen Türk Çağdaş Sanatı’nın master ve yıldız sanatçılarını buluşturan bu sanat davetine ev sahipliği yapan Gaye Donay, son zamanlarda ülkede sadece bir ticari unsur haline gelerek yıpratılan sanat ortamına kaliteli ve saygın bir kimlik kazandırmayı hedeflediklerini vurguladı:

Donay, “Uzun yıllardır bir araya gelemeyen sanatçılarımızı bu davette buluşturmayı ve ülkemizin son yıllarda sadece ticari bir unsur haline gelerek yıpratılan sanat ortamının hak ettiği kaliteye ve değere kavuşmasını amaç edinmiş bulunmaktayız.

Master sanatçılarımızın da desteği ile yıldız sanatçılarımızın ulusal ve uluslararası sanat platformlarında yer almalarını sağlayarak ülkemizi ve kendi yeteneklerini doğru bir şekilde temsil etmelerine imkân tanımayı arzuluyoruz.

Bernard Shaw’ın çok güzel bir sözü vardır; ‘Sanat; davranışımızı, karakterimizi, adalet ve sempati hislerimizi rafine etmeli; kendi kendimizi tanımamızın, kendi kendimizi kontrol etmemizin, diğerleri için beslediğimiz saygı hislerimizin ve hareketlerimizin yücelmesine hizmet etmeli; bizi adiliğe, zulme, adaletsizliğe ve bayalığa tahammül etmeyecek şekilde geliştirmelidir.’

Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz çok özel programlar ve projeler ile ülkemizin sanat ortamına kaliteli ve saygın bir kimlik kazandırmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

Türk sanat tarihinde ilk defa gerçekleştirilen bu özel davete katılan isimlerden bazıları ise şunlar :

“Alaettin Aksoy, Doğan Paksoy, Özdemir Altan, Nur Koçak, Tomur Atagök, Balkan Naci İslimyeli, Cem Sağbil, Ekrem Yalçındağ, Güngör Taner, Hasan Bülent Kahraman, İsmet Doğan, Koray Ariş, Süleyman Saim Tekcan, Yusuf Taktak, Yahşi Baraz, Maria Kılıçlıoğlu Baraz”

Facebook yorumları

Diğer haberler
X