Nişantaşı’nda “asfalt” tepkisi!

Arnavut kaldırımı olarak bilinen parke taşlı yollara ilişkin yıllardır süren tartışmalar bu kez Nişantaşı'nda devam ediyor

Estetik görünümüne ve İstanbul’un nostaljik değerleri ile özdeşleşmesine rağmen özellikle maliyet sebebiyle belediyelerin tercihi olan asfalta yenik düşen parke taşların, Rumeli Caddesi’nin kuzeyinde kalan bazı sokaklarda yerini asfalt kaplamaya bırakması kamuoyunda büyük tartışma yarattı.

Yalnızca esnaf değil, herkes tarafından tepki gören asfalt kaplama çalışmaları, İstanbul’un marka semtlerinden biri olan Nişantaşı’nı tarihi kimliğinden ve nostaljik değerinden uzaklaştırdığı için oldukça tepki topladı. Tepkilerin yanı sıra, parke taşlardan yağmurda ortaya çıkan kirlilik sonucu şikayet eden bazı esnaflar ise yeni asfalt kaplamadan memnuniyetlerini dile getirdi. Tartışmalar, halkı ikiye böldü.

“Şikayetler üzerine asfalta dönüştürülmektedir”

Şişli Belediyesi yetkililerinden tepki çeken çalışmaya ilişkin alınan bilgi ise şöyle:

” Küp taşların zamanla aralarının açılması sebebiyle zemin kötü, altında ikamet eden vatandaşların oluşan ses ve titreşimden rahatsızlık duyması, yolda çökmelerin meydana gelmesi, araçların geçişleri sırasında yerlerinden fırlaması, taşların aralarından su sızarak binalara zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı mahalle sakinlerinin şikayet ve talepleri doğrultusunda Meşrutiyet Mah. Şair Nigar Sokak ve Baytar Ahmet Sokak, Harbiye Mah. Bostan Sokak, Mim Kemal Öke Caddesi ve Prof. Dr. Fevzi Fevzioğlu sokaklarında taşlar sökülüp, yollar asfalta dönüştürülmektedir. Çalışmalar devam etmektedir”.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X