Ortak Tarihler: “Afro-Türk Portreleri”

Amerikalı melez sanatçı Michael Dixon, Afrika kökenli Türklerin karmaşık kimliklerini yağlı boya resimlere aktarıyor.

Galeri Eksen‘de sanatseverlerle buluşan ve 17 Mayıs‘a kadar açık kalacak olan Ortak Tarihler: Afro-Türk Portreleri sergisi, Mayıs ayı içinde İzmir ve İstanbul’da sergilenecek olan uluslararası bir projenin ilk bölümü.

Michael Dixon

Amerikalı melez sanatçı ve akademisyen Michael Dixon, bu eserlerinde Afrika kökenli Türklerin karmaşık kimliklerini alla prima yağlı boya resimlerle sorguluyor.

Kültürel kimlik araştırmalarını tuval üzerine yağlıboya ile yansıtan sanatçının eserleri New York, Washington, Bosna, Filistin, Güney Afrika ve Fransa gibi birçok farklı yerde, saygın uluslararası sanat mekânlarında sergilendi.

Bu tasarımını, “görsel kültürde fazla yer bulamayan insanları görselleştiren ve onların deneyimlerine ses veren bir alan yaratma fırsatı” olarak tanımlayan sanatçıya göre, “Afro-Türkler, Anadolu tarihinin Osmanlılardan da öncesine uzanan, çoğunlukla görünmez kalmış bir parçası olmakla beraber, son yıllarda Birleşmiş Milletler’in de özendirmesi ve yatırım olanakları sağlamasıyla daha fazla ilgi görmeye başladı

Facebook yorumları

Diğer haberler
X