Ünlü müzayedeciye 5 yıl hapis istemi

Ortaköy isimli tablo ile bir madalyon ve 12 sikkenin ele geçirildiği Beyaz Müzayede'nin sahibi Aziz Asım Karadeniz hakkında dava açıldı.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde kaybolan ressam Feyhaman Duran’a ait ‘Ortaköy’ isimli tablo ile bir madalyon ve 12 sikkenin 6 ay önce polis baskınıyla ele geçirildiği Beyaz Müzayede’nin sahibi Aziz Asım Karadeniz hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ünlü portre ressamı

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde yapılan sayımda Feyhaman Duran’a ait 3182 envanter numaralı ‘Ortaköy’ isimli 27.5 ve 33.5 santimetre boyutlarında mukavva üzerine yağlı boya tablonun kayıp olduğu belirlendi. Atatürk ve İnönü portreleriyle ünlenen Ressam Feyhaman Duran’ın kayıp tablosunun Nişantaşı’ndaki Beyaz Müzayede şirketinde olduğu ihbarı üzerine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü savcılığa başvurdu.

“Kimin koyduğunu bilmiyorum”

29 Mayıs’ta Beyaz Müzayede şirketine polis ekipleri tarafından baskın yapıldı. Müzayede şirketinde yapılan aramada Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nden çalıntı olduğu tespit edilen tablo ile 12 sikke ve bir madalyon ele geçirildi. Şirket sahibi Aziz Asım Karadeniz, şüpheli olarak savcılığa verdiği ifadesinde işyerinde bulunan sikkelerden haberinin olmadığını belirterek şunları söyledi: “Sikkelerin bulunduğu kasa, eski bir kasadır ve anahtarı hep üzerinde bulunur. Kasa yaklaşık 5 yıldır çalışanların olduğu ofiste durur. Bu kasa değerli eşya ve para koymak için kullanılmaz. 5 yıl boyunca şirkette çok çalışan değişti. Kasaya 13 sikkeyi kimin koyduğunu, sikkelerin kime ait olduğunu bilmiyorum” dedi.

“Yetkililere haber vermek zorunda”

İddianamede, “İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nden alınan raporda ele geçirilen sikkelerden 10 adedi 2863 sayılı yasa kapsamında müzelik değerde kültür varlığıdır. Bir tanesi ise yurtiçinde alım satımı serbest, yurtdışına çıkarılması yasak olan eserlerdendir. Bir adet sikke benzeri metal ise yasa kapsamına girmeyen objedir. Yine sikke olduğu düşünülen bir objenin ise madalyon olduğu tespit edilmiştir. Bu madalyonun Ayasofya Müze Müdürlüğü’nün uzmanlık alanına girdiği anlaşılmıştır. Alınan raporda madalyonun yurtiçinde alım satımının serbest, yurtdışına çıkarılmasının ise yasak olan eserlerden olduğu tespit edilmiştir. Eser şüpheliye ait işyerinde ele geçirilmiştir. Şüphelinin ifadesinde bu eserin kime ait olduğunu bilmediği yönündeki savunmasına itibar edilemez. Şüphelinin yetkililere haber verme sorumluluğu vardır. Tüm bu nedenlerle kültür varlığı ticaretine aykırı hareket etmiştir” denildi.

Facebook yorumları

Diğer haberler
X